Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak oświetlić blat kuchenny?

Blat kuchenny to miejsce strategiczne i trudno go doświetlić przy pomocy oświetlenia górnego. Przygotowując posiłki wieczorami przy zabudowie górnej i dolnej często stoimy tyłem do głównej lampy, zasłaniając jej światło. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są światła mocowane bezpośrednio do dolnej powierzchni górnych szafek. To szczególnie ważne w kuchniach, które urządzone zostały w ciemnych barwach, dodatkowo pogłębiających wrażenie zaciemnienia blatu.

Jakie światła wybrać?

Listwa LED jest stosunkowo łatwa w montażu i praktycznie niewidoczna – to również jedno z najtańszych rozwiązań na rynku. Powinna mieć spore natężenie, aby dawała dobre światło na całej powierzchni blatu. Dostępne są również ciekawe lampki na baterie, mocowane bezpośrednio w dowolnym miejscu. Ich jedyna wadą jest oczywiście konieczność wymiany baterii co jakiś czas, ale sprawdzają się świetnie tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego.

W przypadku blatu, nad którym nie zawieszono szafek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować przy suficie górne oświetlenie. Można wybrać na przykład lampki na giętkim stelażu, których ustawienie łatwo dopasowuje się do potrzeb, lub zwyczajna lampę wiszącą, która solidnie oświetli nie tylko blat, ale i część przestrzeni pod nim. Na stronie https://www.meble.pl/poradnik znajdziesz różne informacje na temat sposobów oświetlania wnętrz – mogą one posłużyć jako inspiracja!

Jakie światła i oprawy wybrać?

Światło nad blatem powinno być jasne i dość mocne – jednak tylko w przypadku punktowego oświetlenia mocowanego pod szafkami. Jeśli wybierasz kinkiety lub lampy, niech będą one miały łagodny kolor i natężenie światła, gdyż zbyt jaskrawy kolor nie będzie Ci służył podczas codziennych prac kuchennych.

Oprawy lamp powinny być takie, aby strumień światła kierować wprost na blat, a nie na boki – sprawdzą się tutaj kinkiety w oprawach walcowatych. Jeśli odpowiednio zaaranżujesz miejsce mocowania światła w kuchni nad blatem, zyskasz miejsce idealne do przygotowywania wieczornych posiłków, a przy okazji możesz również w prosty sposób stworzyć przytulny klimat w swojej kuchni, na przykład gdy masz ochotę posiedzieć w lekkim półmroku, oświetlonym tylko delikatnym LED-em nad blatem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY